KAYGI BOZUKLUKLARI

Kaygı bozukluğu nedir? Çeşitleri nelerdir?

Kaygı, beklenen bir problemle ilgili endişe duyma hali olarak tanımlanmaktadır. Korku ise şu an mevcut olan bir tehlikeye karşı verilen bir tepki olarak tanımlanmaktadır.  Kaygı sıklıkla orta düzeyde uyarılmaya, korku ise yüksek düzeyde uyarılmaya yol açar. Bu iki kavram mutlaka kötü değildir aslında bireylerin içinde bulunduğu duruma uyum sağlamasına yardımcı olmaktadırlar. Kaygı, gelecekteki tehditleri fark etmemize ve plan yapmamıza yardımcı olarak hazırlığımızı arttırmamızı ve potansiyel tehlikeli durumlardan kaçınmamızı sağlayarak uyum sürecimizi kolaylaştırır. 

Ancak bazı durumlarda yaşanan kaygılar uzun süreli olmakta ve aşırıya kaçmaktadır. Bu zamanlarda da bireylerin günlük işlevselliğini bozarak hayatına devam etmesini güçleştirmektedir. Kaygı bozukluğu teşhisi için bu durumun günlük hayatı etkiliyor olması, üzüntüye sebep olması, ilaç kullanımına bağlı olmaması ve en az 6 aydan daha uzun sürüyor olması gerekmektedir.

Kaygı bozukluğu çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Özgül fobi
  • Sosyal kaygı bozukluğu
  • Panik bozukluk
  • Yaygın kaygı bozukluğu
  • Agorafobi

Birçok türü olan kaygı bozukluğunun hangi türüne sahip olduğunun öğrenilmesi tedavi için çok önemli bir adımdır. Gerekli olduğuna inandığınız zzaman bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.