ÜREME GÜÇLÜĞÜ

Son  yıllarda  infertilite  ( üreme güçlüğü) sorununda  giderek artış var. Artık çok daha  fazla sayıda çiftimiz yardımcı üreme tekniklerine başvuruyor. Corona  salgını ile erkek üreme sağlığı konusundaki endişelerimiz daha da atmaya başladı. Yeni  makaleler  yayınlanmaya başladı  ve  hekimler oldukça endişeliler.

Gluten,  GDO  tohumları ile beslenme, glikoz şurubu  ve  obezitenin artışı pek çok sağlık probleminden sorumlu aslında.

Doğal yollarla  üreyebilmek için artık gebelik,emzirme dönemi,süt çocukluğu,ergenlik döneminde  ailelerimizin  çok bilinçli olması, beslenme alışkanlığı ile ilgili diyet önerilerimizi dikkate almaları gerekiyor.

Girişgin Aile Danışmanlığı bünyesinde  diyet  ve obezite danışmanlığı veriliyor. PCOS hastalarımızın zayıflamaları çok çok önemli. Tek başına klomen vermek, aşılama yapmak ya da hiçbir şey yapmadan hemen tüp bebeğe yönlendirmek yeterli gelmeyebilir. Yine tüp bebeğe, aşılamaya ihtiyacı olabilir ve bu sahada çok başarılı meslektaşlarımız var. Mutlaka onlarla işbirliği  içerisinde  ailelerimize en güzel desteği vermeye çabalarız.

Üreme güçlüğü çeken ailelerimiz bize başvurduğunda  ellerindeki tüm tahliller, kiloları, karıkocanın hormonları, erkeğin semen analizi hanımın HSG ‘si hepsi bir arada  ayrıntılı inceleriz, bugüne kadar neler yapılmış ya da yapılmamış ya da ilk geliş ise neler yapacağız bir program halinde sıralarız.

Fitoterapi desteği mutlaka öneririm. Bazen hastalar bitkisel ürünlerin pahalılığından yakınabiliyor. Ancak üreme ve cinsel sağlığa katkı veren pek çok vitamin, mineral, enzim, molekül sigorta kapsamında değiller. Biz merkez olarak olabildiğince yerli firmalarla işbirliği içerisinde  en sağlıklı ürünü bulmaya çabalıyoruz. Kargo ile uğraşmadan pratik şekilde temin etmesine katkı veriyoruz. Sınırda  bozuk  görünen  semen  analizlerinde  3 aylık  diyet ve bitkisel takviyelerle gebe kalmış olan çok çiftimiz oldu.

Tıp, sağlık konularına bütüncül yaklaşıyoruz. PRP, Fitoterapi, diyet, motivasyon, stresle  baş etme rehberliği veriyoruz. Ayrıca infertil çiftlerin cinsel hayatı da canlılığını kaybedebiliyor. Çünkü belli günlerde cinsel ilişkiye girme zorunluluğu çiftlerin romantizmini bozuyor zamanla cinsel isteksizlik baş gösteriyor.

Girişgin Aile Danışmanlık merkezi olarak  hem diyet beslenme hem cinsel öneriler  hem de tahlil sonuçları ile izlenecek yol belirleniyor. Jinekolog  Ünzile Girişgin ve konsültasyon yaptığımız ürologlar aracılığı ile tedavi planlanıyor. Çiftlerin labaratuar testleri, semen analizi, HSG tahlilleri, muayene ve ultrason takipleri Özel Kızılay hastanesinde tamamlanıyor.

Üreme güçlüğü çeken çiftlerimizin psikolojik destek almaları, panik ve anksiyeteden, çevrenin baskısından korunabilmeleri gerekiyor.  Merkez bünyesindeki psikolog ve hekimlerimiz gerekli yardımı sağlıyorlar. Ülkemizin her yerinden ne yapacağını bilmeyen, çaresiz kalmış ve güvenilir öneriye, morale ihtiyaç duyan çiftlerimiz ister telefon ile testlerini yollayıp online  görüşme ile önbilgileri alıp bulunduğu ilde Tedavisini planlıyor ya da Konya’ya gelme kararı vererek bir kez de buradaki hekimler tarafından değerlendiriliyor. Üreme güçlüğü (infertilite) tedavisinde çiftin güven duyması ve psikolojik destek alması ile daha kolay ve güzel mesafe kat edilebileceğine inanıyoruz

İnfertilite tedavisi sabır isteyen zorlu bir süreçtir. Maddi  olarak da aileler için yıpratıcıdır. Yardımcı üreme teknikleri aşılama ve tüp bebek gibi uygulamalar için çiftin sık sık takibe gelmesi gerekmektedir. Konya ilimizde de bu alanda çalışan çok başarılı merkezler mevcut.

Prensip  olarak infertilite sorunu yaşayan çiftlerimizin kadın erkek her ikisinin testlerini aynı zamanda yaparak erkeğin tedavisinin gecikmemesi varsa sorun çözümü yönünde hızlı hareket edilmesi mümkün olmaktadır. Öyle çiftlerimizle karşılaşıyoruz ki kadın aylarca ilaç kullanmış erkeğin semen analizine yıllar boyu bir kez bile  bakılmamış . Test istiyorsunuz  ve sorun erkekte çıkıyor. Kadın boşu boşuna yıllarca tedavi almış oluyor. Bu ilaçların yan etkileri ile mücadele ediyor. Üreme sağlığının korunması bilinci eğitimlerle mümkün olabilir.

Hem wep sitemizden  hem suced-konya  ve op.dr unzilegirisgin instagram adreslerimizden hem de youtubeünzilegirisgin kanalından  ve kitaplarımızdan bilgiler edinebilirsiniz. Tüm çiftlerimize sağlıklı, mutlu, kutlu evlatlar nasip olması dileğiyle daima yanlarında olacağız.