VAJİNİSMUS ANİMASYON 

 

VAJİNİSMUS

Vajen girişinde yer alan Kegel (pelvik) kasların istem dışı olarak kasılması ve penisin vajene girişine engel çıkarması kliniğine verdiğimiz tıbbi tanımdır. Cinsel ilişki kuramama hali de diyebiliriz. Vajen adeta beton bir duvara dönüşür ve cinsel ilişki acı ve ıstırap vererek ilişkiyi imkansız hale getirir. 

Vajinismus yetkin kişiler tarafından kolaylıkla çözülebilir. Bedeninize dokunma, muayene etme ve korkularınızla mücadele etme noktasında size rehberlik edebilecek her hekim cinsel hayatınızı başlatabilir. Vajinismusu  çözmek ciddi anlamda size zaman  ayıran ve duygusal yönden size sınırsız destek veren yetkin kişiler ile mümkündür.  Bazı jinekolog sayfalarında meslektaşlarımın Vajinismus hastası bakmıyorum; çünkü çok zaman istiyor yazılarını görebilirsiniz. Vajinismuslu çiftlerimiz yıllarca çare peşinde dolaşıp dururlar.   Şayan Bu sorunu yen çok suiistimale uğrayan hasta grubudur.  Çalışma prensibi olarak seans, süre pazarlığı yapmadan ön görüşme ile her çiftin durumunu bizzat kendim değerlendirir jinekolog-cinselterapist-ailedanışmanı kimliğim ve yetkinliğim  ile  sorunu çözene dek çifte rehberlik ederim. Bana başvuran çoğu çiftte seanslık ücret alınıp aylarca seans yapılmış ama tam netice alınamamış  vajinismuslu  aileler geliyor. Para ucuz gibi görünürken hem zaman hem de para boşa gitmiş oluyor. 5 saatlik zaman dilimi ile çok pratik çözüme ulaşan, gebe kalıp vajinal doğum yapan çiftlerim var. Hocam “ yazık olmuş 5 yılıma, ümitsizlik, gittiğim her yerden elim boş dönmem beni tedaviden iyice soğutmuştu,sizle nasıl bu kadar kolay başardım.” diyerek hayretle ağlayan,bana sarılan kızlarımız çok sayıda. Hasta referansı ya da sevgili meslektaşlarımın bana olan güveni, hastalarının mutluluğu için yönlendirmesi de aslında sizlere güven veriyor. Ben bir jinekolog olarak tüp bebek ya da kanser alanında çalışmıyorum. Yetkinliğim yok. Bana güvenip, sevip gelen ailelere danışmanlık vererek başarılı meslektaşlarıma yönlendiriyorum. Bazen ameliyatlara birlikte giriyoruz. Kadın doğum branşı zorluğu, gece gündüz emek isteyen saha oluşu sebebi ile artık genç hekimler tarafından tercih edilmeyen meslek grubu haline gelmiştir. Türkiye’nin her yerinden hatta yurt dışından cinsel, verdiğim aileler var. Artık Türkiye’de marka hekimler dönemi başlamıştır. Ücreti ne olursa olsun ama yetkin olsun, güvenilir ve tecrübeli olsun, empati yapıp size gerekli özeni, zamanı, bilgiyi sunabilsin devrine girdik.  Kadın doğum çok özel ve çok önemli bir branştır. Cinsel sağlık daha da mahremiyet isteyen, zaman isteyen tedavileri içerir. Sorunumuz her ne olursa olsun öncelikle kendimize şu soruyu sormalıyız;

Benim bu sorunumu en yakınımda kim çözebilir. Yakınımda yoksa ülkemde kim çözebilir?

Ben yurt dışına evlilik yapmış Vajinismusları bile bir gün içinde ciddi zaman ayırarak çözebilirken yakınımızdaki hastalar yıllarca ümitsiz, mutsuz yaşayabiliyorlar. En sık yapılan hatalardan biri çifte gerçekten zaman ayırabilecek konumda olmayışımızdır.

Diğer bir hata da en ucuz kim yapar? Biz onu bulalım düşüncesidir.

En iyi kim emek verir, kim bizi yarı yolda bırakmaz?

Kim aile hayatımızı tanzim edebilir?

Belgeleri, eğitimi nedir?

Kimle rahatça konuşabiliriz?

En kısa zamanda en etkili tedaviyi bana kim verebilir?

Biz cinsel yaşamımızı kurmadan nasıl mutluluğumuz kalıcı hale gelecek?

Bebek sahibi olmak istersek nasıl olacak?

Sorularının cevabını bulmak gerekiyor. Çiftlerin çoğu bu sorunlarını gizli tutuyorlar  ve yanlış yönlendirmelerle  ve çoğunlukla korkan kızlarımız tedaviyi öteleme hatası yapıyorlar. Kocaları maddi yeterliliğe sahip olsa bile tedavi olmak istemeyebiliyorlar. Erkekler hanımlarını kırmamak, evlilik bağını koparmamak adına vulvaya sürtünerek boşalma yolu ile durumu idare etmeye çalışıyorlar.  Vajinismuslu çiftlerimizde aradan geçen yıllar uzadıkça erkeklerde de özgüven kaybı,  cinsel isteksizlik ve sertleşme problemi baş gösteriyor.  Bakire evlenen her genç kızımızda cinsel ilişkiye girememe, korku, tiksinti bozukluğu tespit edildiği anda tıbbi yardım alınmalıdır.