GENİTAL ESTETİK

Kadın  iç ve dış genital organlara yönelik yapılması gerekli görülen anatomik form düzenlemesi cerrahilerimizdir. Kısaca vulva ve vajeni süslemektir.

GENİTAL ESTETİK CERRAHİ BAŞLICA ŞU SEBEPLERDEN DOLAYI YAPILIR.

1.Doğumsal klitoris, labia minora problemleri. Daha çok genç kızlarımızın yürümesi, oturması esnasında acıma yapan, pantolon içerisinden kabarık hoş olmayan görüntüye sebep olan büyüklük ve sarkma durumlarında.

2.Herhangi bir yaş grubundaki kadınlarımızda çeşitli sebeplerle büyüme yapmış olan sarkık  l. Minora (küçük dudaklar), çok koyu renkli ve vulvadan ayrıymış görüntüsü veren l.minoralar küçültülür.

GENİTAL ESTETİK CERRAHİ NELERİ İÇERİR?

ANATOMİK SEBEPLER:

3.Tek başına klitorisin katlantılarının (prepisyum) açılması hüdoplasti, kliteroplasti işlemi olarak tanımlanır.

4.Tek başına l.minoranın küçültülmesi işlemi LABİOPLASTİ olarak tanımlanır.

5.Vajen üst duvar sarkması sistosel, vajen arka duvar yani kalın bağırsağın öne doğru balonlaşması rektosel adını alıp daraltma işlemleri yapılır.

6.Vajinal Laksisite: Vajenin doğum travmaları, trafik kazaları, sinir sistemi hastalıkları sebebi ile vajenden cinsel ilişki esnasında ya da eğilip doğrulurken gaz çıkarması haline verdiğimiz addır.

7.Barbi look ya da barbi vulva dediğimiz işlem ise L.Minoraların tümden çıkarılması küçük kız çocuğu vulvası görünümü oluşturmaktır. Bu işlemi tıbbi açıdan onaylamıyorum. Evet hastam illaki isterse konuşuyorum yine ısrar eder ise yaparım. Ancak doğru olan görevi açısından küçük dudakların 1-2 santim bırakılmasıdır. Küçük dudaklar orgazm da görevlidir. Islanmada kolaylık sağlar.

Genital estetik cerrahinin en önemli püf noktası his kaybına yol açmamaktır. Ne klitorise, ne G Noktasına ne de vajen derin orgazm noktalarına zarar vermemektir. HAZZA YOLCULUK ANSİKLOPEDİME bakıldığında hem yapmış olduğum ameliyat görselleri hem de kadın orgazmı ile jinekolojik cerrahilerin bağlantılarını ayrıntılı anlattım.

8.Doğum kesilerinin kötü iyileşmesi halinde kalın bantlar oluşabilir. Bunlar cinsel ilişkide özellikle penis vajene girerken sızı, sancı yapabilir. Mutlaka yeniden epizyo tamiri gerekir.

9.Doğum yaptırmak bir sanattır maalesef her zaman tecrübeli sanatkara ulaşılamıyor. Ve vulva vajende ağır tahribatlar oluşuyor. Hastamı vajen, vulva muayenesi yaparak nerede ne problem var ayrıntılı bilgilendirerek ameliyatın süresi, ücreti belirleniyor.

PSİKOLOJİK SEBEPLER:

Kadınlarımız üzerindeki cinsel baskılar, yanlış cinsel algılar özgüven kaybına, değersizlik hissine yol açabiliyor. Bu kadınlarımıza önce cinsel danışmanlık ve ön görüşme ile sorunun boyutu, ilişki terapisi yanında küçük bir cerrahi müdahale de faydalı oluyor. Kadın kendisini daha mutlu hissediyor. Genital estetik asla lüks değil çoğunlukla ihtiyaç için yapılıyor. Kadının cinsel organını beğenmemesi, karanlıkta sevişmek istemesi, vulvasından utanması cinsel ilişkiye odaklanmasını ve orgazmını güçleştiriyor. Hele çok sayıda ve özensiz yapılmış olan vajinal doğumlar ardından mutlaka estetik cerrahi gerektiriyor. Son yıllarda illaki vajinal olsun nasıl olursa olsun yaklaşımı ile hareket eden bir ekol var. Vulva ve vajene saygı çok çok önemli. 2 Kez vajinal doğuracak diye 20 yaşındaki kızlarımızın vulvalarının sağa sola yamulduğunu başta hastanın kendisi, kocası görüyor zaten. Anne olmak harika bir duygu ve nimet iken külfete yol açmak doğru olmasa gerek.

Vajinal doğum yaptırıyorum. Lakin çok seçiciyim. Riskleri ailelerimiz üstleniyor. Doğum öncesi eğitimi öneriyorum. Hatta doğum ve emzirme eğitimini tüm gebelerime sunuyorum. Doğum yaptırırım ama bu benim için, ebelerim için bir sanattır. Kadınlarımızın her yönden mutlu olması için elimden gelen her gayreti gösteririm. Yeter ki ailelerimiz kendilerine emek verip zaman ayırabilsinler.