CİNSEL SAĞLIK

Ailelerimizin, bireylerin en zor konuştuğu sağlık sorunları cinsel işlev bozukluklarıdır. Ürolog, jinekolog, psikiyatr olsun cinsel sağlık alanında çalışan hekim sayısı da sınırlıdır. Cinsel işlev bozuklukları biz cerrahların alıştığı hızla çözüme ulaştırma yöntemleri  ile  çözümlenemiyor. Zaman istiyor. Ciddi bir empati istiyor. Hem hekim hem birey ve aile için emek istiyor. İster vajinismus  çözümü ister orgazm bozuklukları isterse erken boşalma ve sertleşme sorunları olsun kişilere ayrılan ciddi bir zaman lazım ve bunun karşılığında da bir ücret alınıyor.

İnstagramdan, whatsaptan  ya da mail yolu ile ciddi cinsel sorular  iletiliyor  ve uzun uzun cevaplarla sorunlarını çözeceğimiz zannediliyor. Bazen benim kuşağımdaki meslektaşlarım bile şu tanıya ne öneriyorsun ya da hangi ilacı verelim diye soruyorlar. Oysa  cinsel sağlıkla çift terapisi,  iletişim,  psikoloji,  aile danışmanlığı  iç içe geçer  ve  tedavi süreci birlikte yürütülür. Bir ailenin cinsel hayatını yapılandırmak en az 2 ay alır. Geçmiş iletişim ve alışkanlıkların öyküsü alınmadan uzun soluklu kalıcı iyileştirmeler yapamayız.

Sadece  vajinismusa özel 1-5 günlük tedavilerim var. Ancak diğer cinsel işlev bozukluklarını ortadan kaldırmam zaman alır.  Ayda iki buluşma  4 seans yani 90 dakika o aileye zaman ayırmam gerekir. Bireylerin cinsel  alışkanlıklarını  konuşmaları çok kolay olmaz. Ülkemizde hekimler bile cinsel sağlıkla ilişkili konuşmaktan utanır, mahalle baskısından çekinirler. Bana çok cesursun, kalemin çok cesurca yazıyor derler. Oysa cinsel sorunları  jinekologlar, ürologlar konuşmayacak, çözüme ulaştıramayacaklarsa kim konuşacak?

Sonra bir damla kan yüzünden şiddet gören, öldürülen gencecik kızlarımız oluyor. Sapkınlıklar, tacizler, tecavüzler artıyor. 12 yıldır cinsel alanda araştırmalar yapar, kitaplar yazarım. Kendi norm değerlerimiz, aile hayatımız, kültürümüz, inançlarımız yok farz edilerek bir cinsel sağlık eğitimi ya da yaklaşımı sergilemeden, cinsiyet ayrımcılığı yapmadan, kadını seks kölesi haline getirmeksizin yaşanacak sağlıklı cinsellik için emek veriyorum.

Ülkem için, milletim için, gelecek kuşaklar için emek veriyorum. Hiç de kolay olmuyor. Ne doğum yaptırmak ne de ameliyat yapmak gibi değil bu alan. Kendi dişiniz, tırnağınızla bilgiye ulaşıp, eğitimler, kaynaklar için ciddi paralar harcayarak, iller arası koşturarak  bir  yerlere gelebiliyorsunuz. Hekimlerin bile çok kolay çözemediği cinsel işlev bozukluklarını  “ Ben çözüyorum, ben cinsel terapistim  diyen çok sayıda genç insan var.” Halkımız mutlu ise, cinsel sorunlar azalıyor, şiddet azalıyor, ensest ve tecavüzler azalıyor ise sorun yok. Gerçekten ailesini kurtarmak, toparlamak, zaman ve emek ayırmak, parasına kıyabilmek çok kolay olmuyor.

Toplumumuz  cinsel sağlığını iyileştirme alışkanlığı edinmemiş bir toplum. Kendilerini çaresiz hissediyorlar. Utanıyorlar . Çözülemez zannediyorlar. Kime gideceklerini, kimin en kolay çözeceğini bilmiyorlar. Bazı erkekler karıları için para vermek istemiyor. Hallolur  ne varmış ki…diyor. Bazı kadınlar kocasına karşı koz olarak kullanıyor. İyileşmek istemiyor. 

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Emzirme döneminde tek başına progesteron hapları dahil hiç bir korunma hapını, aylık-üç aylık iğne-hormonlu spiral ya da kola progesteron içeren aparatları önermiyorum. Sevmiyorum.

Hem vajinal kuruluk,hem cinsel isteksizlik hem de bebek üzerinde ne tür tesirleri olacak ya da olmayacak kesin bilinmiyor. Plasentayı geçiyor mu? Plasentayı geçen her madde bebeği etkiler. Az ya da çok.

Spiral denen rahim içi araçlar denenebilir. İlk deneme ile bünye test edilmiş olur. Çok memnun kalan kadınlarımız  olduğu  gibi ilk 3 ay içerisinde geri çıkarıp atmak zorunda kaldığımız spirallerde olabiliyor.

Prezervatiflerle cinsel yaşama alışan çiftlerimizde önerdiğimiz markalar var. Lateks alerjisi ya da yara yapan prezervatiflerden uzak durmaya çalışıyoruz.

Geri çekme kadının en haz duyacağı vakitte penisi dışarı çıkarıyorsanız en kötü yöntem olsa gerek. Lakin kocası karısının sonuna dek orgazm olmasını bekleyerek dışarı çıkmayı kontrol edebiliyorsa kullanmalarına bir şey diyemeyiz. Karıkoca karşılıklı konuşarak, cinsel danışmanlık alarak en uygun yönteme karar verebilirler.

Mirena ya da  tek progesteron içeren kola uygulanan implantlar  özellikle kanamalı, küçük myomlu ve cerrahi düşünmediğimiz kadınlarımızın adetlerini düzene sokmak,kansızlığı çözmek maksadı ile takabiliriz.

Doğum kontrol hapları kist tedavileri, adet düzensizliklerinde, endometrioziste, PCOS da tedavi maksatlı kullanılabilir.

Hiçbir hastalık internet siteleri ya da sosyal medya aracılığı ile tam olarak çözülemez. Jinekolog ve cinsel terapistlerin sizi görmesi,  muayene etmesi, duygusal bağ kurması gerekir. Online görüşme ve telefonlar sizlere yön vermek, rota seçmenize yardımcı olmak için vardır.

Girişgin Aile Danışmanlık bir aile için kadın  erkek çocuk ruh-beden-cinsel sağlık, cinsel kimlik gelişimi açısından tüm danışmanlık hizmetlerini verir ve tedavi için hekimlerimiz gerekli muayene, tedaviyi hastanelerinde yürütürler.

Tüplerin bağlanması ya da koter ile yakılması bir kısırlaştırma işlemi olup yeniden açılması istendiğinde bir takım zorluklar taşır. Mikro cerrahi ile açılabiliyor. Lakin büyük kısmı dış gebelikle sonuçlanabiliyor. Tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyulabiliyor. Tüplerin bağlanması annenin hayati risk taşıdığı durumlarda uygun olabilir.

Karı koca iyice analiz etmeden, danışmanlık hizmeti almadan acele karar vererek bağlatılan tüpler pişmanlık duyularak yeniden bir ameliyat baş vurusuna dönüşebiliyor.

Önceki çocuklardan birinin ölümü ya da kök hücre gerektiren bir hastalığa yakalanılması sebebi ile plasentaya ihtiyaç duyulur ve yeniden gebe kalınması önerilir. Son yıllarda erken yaşlarda 2 doğum yapıp uzun yıllar gebe kalınmadığı için kist, meme hastalıkları  ve rahim kalınlaşması sorunları ile sıkça karşılaştığımız  için yeniden gebelik önerilerimizde tüplerin bağlı olması tedavimizin seyrini etkilemektedir.

Ameliyat olmadan önce cinsel yönden etkileri de gözlerden kaçabiliyor. Genital estetik ameliyatlarda kadın orgazmının bozulmaması, rahim alınması, menapozda cinsel yaşam danışmanlığı alınması gerekmektedir.